08 квітня

PaskhaПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ МИТРОПОЛИТА КРИВОРІЗЬКОГО І НІКОПОЛЬСЬКОГО ЄФРЕМА.

О, Божественний, о, любий, о, пресолодкий
Твій голос! З нами неоманливо обіцяв бути
до кінця віку, Христе.
Тропар 9 пісні Пасхального канону

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Возлюблені у Господі отці, брати і сестри!

Торжество Воскресіння Христового, яке дивовижно об’єднує людей усіх часів у гімн святої надії та любові, – це благодатне уособлення Божественної правди, яка звершилась на землі. Це – велич неосяжної Божественної любові, яка охопила усі людські роди: мертві, живі і майбутні. Це – тріумф Нової Пасхи, у якій Сам Агнець Божий приноситься в жертву за спасіння роду людського, про що Він – Спаситель світу, у Своїй Первосвященицькій молитві говорить: «Отче Святий…за них Я посвячую Себе, щоб і вони були освячені істиною… хай любов, якою Ти полюбив Мене, в них буде, і Я в них» (Ів. 17, 11 – 26).

Минулі віки були б подібні до урагану, смерчу, що на своєму шляху за тисячоліття нещадно стирав із лиця землі усе живе, і жалом смерті перетворював в один могильний хаос усе велике і мізерне, святе і грішне. Але ось, за гріхи світу на Голгофському Хресті відбулася Священнодія любові Божої – Розп’яття Сина Божого, невимовним подвигом Якого, як провіщав нам пророк Даниїл, «покритий був злочин, запечатані були гріхи і виправдані беззаконня, і приведена була правда вічна… і помазаний був Святий святих» (Дан. 9, 24), Який «одним приношенням назавжди зробив досконалими освячуваних» (Євр. 11, 14), утвердив надбання земного життя людини незабутньою печаткою правди Божої – Воскресінням.

Так милосердя Боже, в жертовній любові Сина Божого, увінчало людину перемогою життя над смертю, в таїнстві якої на всі віки визначена та благодатно осмислена ціна Богом дарованого нам життя, ціна добра та зла, ціна нашого союзу з Богом, освяченого Найсвятішою Кров’ю Агнця, ціною Якої Господь і приготував для всіх «Пасху Божу спасительну», в торжестві якої і радість, і вічний тріумф. Це – пір Божественний і священний, на якому «увесь світ видимий і невидимий», разом зі своїм Господом, об’єднаний у святу Божу Церкву, біля жертовника Якої, як на небі, так і на землі, горінням любові, яку розпалює і освячує Дух Святий, мертві і живі поєднуються у світлі взаємної радості, подяки і любові до Отця Небесного, Який закликав усіх на Пасхальну вечерю любові, щоб ті, хто вкусить від цієї благодатної трапези стали причасниками слави Єдинородного Сина Його і наслідниками Його Небесного царства. Пізнаючи таїнство Божественної любові і велич пасхальної радості, наш великий афонський подвижник, старець Силуан, говорить: «О, люди, творіння Боже, пізнайте Творця. Він любить нас. Пізнайте любов Христову, і живіть у мирі, і порадуйте цим Господа. Він милостиво чекає до Себе усіх… і любить нас, як дорогих дітей» (Старець Силуан, с. 150).

Своїм триденним Воскресінням Життєдавець Господь приєднав нас до усіх радощів і багатств раю та зробив наше життя здатним вмістити в себе Його Божественну правду і любов. Як улюблені чада Божі, які вдосталь отримали «благодать на благодать» (Ів. 1, 16), ми покликані не тільки вкушати від благодатної пасхальної трапези, але і взаємною любов’ю разом із Господом нашим розпинатися за благе стояння Його святої Церкви і Її завітне служіння примиренню, спасінню та освяченню людей у вічне насліддя Боже, непорушно зберігати «добро припоручене… Духом Святим, що в нас перебуває…», виростати у «правді, благочесті, вірі, любові, терпеливості та лагідності» (2Тим. 1, 14); (1Тим. 6, 11).

Возлюблені отці, брати і сестри! В дотриманні прабатьківської православної віри, її апостольських та святоотцівських передань, у невсипному стоянні на сторожі Богом заповіданого нам миру (Ів. 14, 27), в щедрій турботі про процвітання нашої Батьківщини і один про одного, а найбільш – у невтомних клопотах про наше високе звання християнина – людини-богоносця, покликаної Творцем Всесвіту до вспадкування життя вічного, будемо жити і працювати для торжества любові та миру, щоб жити і померти в любові Христовій; жити сподіванням вже отриманої перемоги та радості про те, що ми маємо такого Заступника перед Отцем Небесним, Який «Себе непорочного Богу приніс Святим Духом … назавжди по Божій правиці засів» (Євр. 9, 14; 10, 12).

Із повною вірою у те, що «кров’ю Ісусовою…маємо Великого Священика над домом Божим» (Євр. 10, 19 – 21), ми викуплені для життя вічного, можемо жити і ставати людьми в усю міру людини Христа: постійно помирати для гріха, а жити чистою і святою любов’ю для Бога і для людей; жити для торжества вічної правди, в благодатній силі якої Святий Святих буде всім у всьому і для всіх.

В міцному сподіванні на невсипний захист перед Богом наших небесних покровителів святих священомучеників Онуфрія та Порфирія, з архіпастирською любов’ю прикликаю на всіх вас, моїх духовних чад, благословення Христа Життєдавця, Який дарував нам радість вічну – Своє пресвітле Воскресіння.

З далекого заслання святий священомученик Онуфрій (Гагалюк), перший єпископ Криворізький писав: «Возлюблені, в житті цьому все змінюється: скорбота змінюється на радість, а за радістю йде скорбота. Але настане час, коли радість буде постійною, коли Пасха триватиме вічно. Там буде вічна радість, за словом пророцьким: «І повернуться викуплені Господом, прийдуть на Сіон з радісним співом, і радість вічна буде над їхніми головами, бо веселість та радість осягнуть вони, а печаль і зітхання відійдуть від них!»(Іс.35, 10)
Дай вам Бог, улюблені, в подвигу віри досягнути цієї дивної Божественної відради та бути причасниками її торжества – «мати право на древо життя» (Одкр. 22, 14), щоб біля його коренів вічно оновлювати і освячувати своє життя в любові Божій та чистим серцем звіщати усім: воістину Христос воскрес!

Амінь

ЄФРЕМ, БОЖОЮ МИЛІСТЮ