01.06.2018 р., м. Кривий Ріг. Митрополит Єфрем молитовно вшанував день 80-річчя від дня мученицької смерті святого священномученика Онуфрія, першого єпископа Криворізького.

sv.Onufria_Kryvorizkogo0121 червня 2018 року, виповнилося 80 років від дня мученицької смерті святого священномученика Онуфрія, архієпископа Курського і Обоянського, першого єпископа Криворізького (1938). В цей день вшанувати пам’ять Криворізького святителя та помолитися разом зі своєю паствою до Свято-Онуфріївського храму, на запрошення його настоятеля протоієрея Володимира Златова, прибув Митрополит Криворізький і Нікопольський Єфрем. Розташований храм святого священномученика Онуфрія в Металургійному районі міста Кривого Рогу.

За богослужінням правлячому Архієрею співслужили секретар Криворізької єпархії протоієрей Віктор Симонюк, намісник Свято-Володимирського чоловічого монастиря м. Кривого Рогу архімандрит Володимир (Нероба), отці благочинні міських та сільського благочинницьких округів, настоятелі православних храмів міста.

Особливо багато на святі було присутніх дітей, оскільки храм-іменинник розміщений між двома школами – гімназією № 95 і школою-інтернатом № 1. Вихованці недільної школи вітали свого Архіпастиря віршами та квітами, радіючи приходу літньої пори і святу Міжнародного дня захисту дітей, який також відзначається 1 червня.

За богослужінням правлячий Архієрей біля Святого Престолу підніс до Господа умиленну молитву про відновлення миру та припинення ворожнечі на українській землі.

По завершенні богослужіння Криворізький архіпастир очолив хресний хід навколо храму, по закінченні котрого Митрополит Єфрем привітав присутніх з днем небесного покровителя храму і святого молитовника за місто Кривий Ріг і його жителів.

Також, правлячий Архієрей за ревне пастирське служіння нагородив настоятеля Свято-Онуфріївського храму протоієрея Володимира Златова медаллю Криворізької Єпархії Святих священномучеників Онуфрія і Порфирія, святителів Криворізьких І ст.

В свою чергу отець Володимир сердечно подякував владиці Єфрему за радість молитовного єднання у цей святковий день та слово повчання для своєї пастви.

Насамкінець, Митрополит Єфрем надав усім присутнім своє святительське благословіння.

* * *

Священномученик Онуфрій, архієпископ Курський і Обоянський (в миру Антоній Максимович Гагалюк) народився 2 квітня 1889 року в Холмській губернії. У 1915 році закінчив Санкт-Петербурзьку духовну академію. 8 січня 1923 був хіротонізований на єпископа Єлисаветградського, вікарія Одеської єпархії. У його недовге служіння в Кривому Розі воістину було торжество Православ’я. Старі і молоді до відмови наповнювали храм, де він служив. Молодь забувала розваги, поспішала послухати свого єпископа.

Улітку 1924 його заарештували. Народ проводжав поїзд з заарештованим Владикою з плачем, багато падали ниць. Через рік Владика був призначений єпископом Єлисаветградським, але в 1927 році знову заарештований.

Святитель був відомий як борець з обновленством. З 1929 року він – єпископ Старо-Оскольський, а з 1933 року єпископ Курський. 17 січня 1934 возведений у сан архієпископа Курського і Обоянського. З 22 листопада 1935 року перебував на засланні на Уралі в Красноярську. 19 травня 1938 року Святитель був розстріляний.

Прославлений як місцевошанований святий, згідно з рішенням Священного Синоду Української Православної Церкви від 22 червня 1993 року. Зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Російських на Ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.

У Криворізькій єпархії святий архієпископ Онуфрій (Гагалюк) поряд зі святим єпископом Порфирієм (Гулевичем) шануються як перші єпископи Криворізькі. На честь святих священномучеників в липні 2013 року у Кривому Розі був встановлений пам’ятник на присоборній площі перед Спасо-Преображенським кафедральним собором. Крім того, Священний Синод Української Православної Церкви на своєму засіданні від 19 квітня 2016 року (Журнал № 18) ухвалив встановити щорічно 13 вересня (31 серпня по старому стилю) день святкування Собору новомучеників та сповідників Єкатеринославських, у числі яких є і святий священномученик Онуфрій (+01.06.1938).

Дивитися галерею