02.12.2018 р., м. Кривий Ріг. Криворіжці молитовно вшанували священномученика Порфирія, єпископа Криворізького (+1937).

sv.Porfyriya023Щороку 2 грудня у Спасо-Преображенському кафедральному соборі Кривого Рогу збираються на богослужіння віруючі, щоб молитовно згадати святого священномученика Порфирія, єпископа Криворізького (+1937), прославленого Православною Церквою у Соборі новомучеників Кримських і в числі Собору новомучеників та сповідників Єкатеринославських.

Напередодні ввечері, 1 грудня, Митрополит Єфрем у співслужінні криворізького духовенства звершив всеношну з літією. Особливої духовної радості цього дня надала визначна подія – до криворізького Спасо-Преображенського кафедрального собору прибули мощі святої мучениці Лукії Сиракузської (+304). Велику християнську святиню, на духовну втіху православним криворіжцям, привіз з Венеції в дар Криворізькій єпархії віруючий італієць Сандро Тревізан. Від нині мощі святої діви Лукії будуть завжди знаходитись у Спасо-Преображенському кафедральному соборі м. Кривого Рогу.

У день свята в кафедральному соборі відбулась Божественна Літургія, за якою правлячому архієрею співслужили секретар Криворізької єпархії протоієрей Віктор Симонюк, благочинний Криворізького міського Південного благочиння протоієрей Володимир Борак, благочинний Криворізького міського Центрального благочиння протоієрей Анатолій Риженко, намісник криворізького чоловічого монастиря священномученика Володимира, митрополита Київського і Галицького архімандрит Володимир (Нероба), клірики Спасо-Преображенського кафедрального та міське духовенство.

На малому вході, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, за ревне пастирське служіння Митрополит Єфрем удостоїв права носіння хреста з прикрасами насельника Свято-Володимирівського чоловічого монастиря м. Кривого Рогу ієромонаха Авраамія (Гойду), а клірик Свято-Покровського жіночого монастиря ієрей Ігор Ревко був нагороджений Високопреосвященнішим владикою золотим наперсним хрестом.

Під час богослужіння були виголошені сугубі прохання про єдність Святого Православ’я та про примноження любові і подолання розбрату в нашій Батьківщині, а владика Єфрем прочитав особливу молитву про мир в Україні.

Після читання Божественного Євангелія Митрополит Єфрем звернувся до прихожан зі словом проповіді.

Після завершення Божественної Літургії владика очолив молебень, наприкінці котрого прочитав молитву священномученику Порфирію, небесному покровителю Кривого Рогу.

По закінченні богослужіння владика звернувся до присутніх зі словом архіпастирського повчання про незрівнянну висоту духовного подвигу святих новомучеників та сповідників.

Митрополит Єфрем подякував Сандро Тревізану за його духовний дар – мощі святої мучениці Лукії, та нагородив благодійника медаллю  священномучеників Онуфрія і Порфирія ІІ ст.

* * *

Pofiriy_GulevichSv_Porfiriy_GulevichПолікарп Васильович Гулевич, майбутній єпископ Порфирій, 25 червня 1928 року був хіротонізований на єпископа Криворізького, вікарія Дніпропетровської єпархії, і почав нести свій святительський подвиг на землях Криворіжжя. З перших днів свого архієрейського служіння Владика здобув повагу і любов духовенства і мирян, ввірених його святительському окормленню. Він здійснював часті богослужіння, на яких незмінно виголошував проповіді, активно відвідував парафії єпархії. Служіння священномученика Порфирія на Криворізькій землі тривало всього два роки, проте залишило глибокий молитовний слід в серцях віруючих.

18 вересня 1930 року єпископ Порфирій був призначений вікарієм Одеської єпархії з переведенням на Кіровоградську кафедру. Сповідник віри Христової став ревним викривачем обновленського розколу, проповідником церковної єдності, а також добрим прикладом слідування Христу і Його заповідям. З 1931 по 1936 роки владика Порфирій служив на Кримській кафедрі, де 9 жовтня 1936 року був заарештований і 4 місяці по тому відправлений в адміністративне заслання в Казахстан. Перебуваючи на засланні, єпископ Порфирій постановою трійки УНКВС був засуджений до смертної кари і 2 грудня 1937 року розстріляний.

У серпні 2000 року на Ювілейному Архієрейському Соборі РПЦ владика Порфирій був зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Російських. Прославлений священномученик Порфирій у лику собору Кримських святих, оскільки останнім місцем його святительського служіння стала Сімферопольська кафедра. В кінці 2013 року було виявлено поховання священномученика Порфирія в братській могилі на полігоні НКВС «Жаналик», в 40 км від Алма-Ати, поблизу храму на честь святого праведного Іоанна Кронштадтського, селища Жетиген. Всього в братських могилах на колишньому полігоні НКВС покояться тіла майже 4,5 тисяч жертв терору.

У Криворізькій єпархії святий єпископ Порфирій (Гулевич) поряд зі святим архієпископом Онуфрієм (Гагалюком) шануються як перші єпископи Криворізькі. На честь святих священномучеників в липні 2013 року у Кривому Розі був встановлений пам’ятник на присоборній площі перед Спасо-Преображенським кафедральним собором. Також в честь священномученика Порфирія в кафедральному соборі влаштовано правий боковий вівтар. Крім того, Священний Синод Української Православної Церкви на своєму засіданні від 19 квітня 2016 року (Журнал № 18) ухвалив встановити щорічно 13 вересня (31 серпня по старому стилю) день святкування Собору новомучеників та сповідників Єкатеринославських, у числі яких є і святий священномученик Порфирій (+02.12.1937).

Дивитися галерею