❈☨ ПРАВОСЛАВНИЙ КАЛЕНДАР ☨❈

Православна Церква шанує пам’ять 

святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського

18/5 лютого

Святитель Феодосій, архієпископ Чернігівський, народився в Подільському краї  на початку 30-х років XVII століття. Має дворянське походження із древнього роду  Полоницьких-Углицьких. Його  батьками були ієрей Микита та Марія. Ім’я, дане святителю Феодосію при хрещенні, залишилося невідомим.

Юнаком він вступив у духовне училище, так звану Києво – Братську  колегію, при Київському Богоявленському монастирі. Навчальні роки остаточно допомогли визначитися стосовно чернечого подвигу. Вільний від занять час юнак  віддавав молитві, читанню Святого Письма та роздумам на богословські теми.

Після отримання освіти майбутній святитель прийняв постриг у Києво-Печерській Лаврі й був названий Феодосієм у честь преподобного Феодосія Печерського.

У 1664 році його призначили настоятелем знаменитого Києво – Видубицького  монастиря. Незадовго  до того ця обитель знаходилася в руках уніатів, які привели її в руйнівний стан. Святий Феодосій зі старанністю взявся за справу, завдяки своїй енергії та працьовитості, швидко відновив іночеське життя у Видубицькому монастирі.

Згодом, коли єпископ Лазар був призначений місцеблюстителем Київської митрополії, святого Феодосія він призначив своїм намісником у Києві, а сам залишався в Чернігові. У цьому званні святий Феодосій брав активну участь у багатьох церковних подіях. У 1688 році Феодосій був призначений архімандритом Чернігівського Єлецького монастиря замість померлого архімандрита Іоанікія (Галятовського).

У 1692 році 11 вересня святий Феодосій був урочисто хіротонісаний в Успенському соборі Кремля в сан архієпископа Чернігівського. Владика особливо дбав про духовне просвітництво своєї пастви, підтримував існування друкарні в Чернігові  яка видала багато богослужбових книг, саме тому  за роки його управління єпархією, помічається особливий духовний підйом та розвиток чернецтва. Велику увагу святитель приділяв духовенству і був суворо розбірливий у виборі кандидатів.

Відмінними рисами особистості святителя Феодосія були – поблажливість, миролюбність, сувора справедливість, глибоке співчуття до всіх, які зверталися до нього за допомогою й порадою, не тільки православних, але і людей інших віросповідань.

 В 1696 році 5 лютого святитель Феодосій помер та був похований у Чернігівському Борисо – Глібському  соборі.

Прославлення святителя Феодосія відбулося у вересні 1896 року.


Комментарии к статье ( No Comments, Показать список ) :
Оставить комментарий ( Показать форму ) :

Наш адрес:
ул. Церковная, 4
г. Кривой Рог
Днепропетровская обл.
50000 Украина
Наш телефон:
(097) 422-74-07
Наш e-mail:
consistoria@meta.ua

 Управление Выйти Обратная связь