❈☨ ПРАВОСЛАВНИЙ КАЛЕНДАР ☨❈

шанує пам’ять

святителя Георгія Могилевського

26/13 лютого

p1c0gnmj6d19spsl0tlc178r167k5Народився майбутній святитель в 1717 році в місті Ніжині, в родині українських дворян Кониських.

Навчався в Києво-Могилянській Академії, котру закінчив з відзнакою. В стінах цього учбового закладу Григорій вивчив різні іноземні (польську, грецьку, давньоєврейську, німецьку) мови, а також поетику, філософію, богослов’я, маючи при цьому особливий хист до поезії.

Після закінчення академії Григорій прийняв чернечий постриг з ім’ям Георгій, та був залишений викладачем на кафедрі риторики. В той час він розробив курс поетики на латині; написав драму «Воскресіння мертвих», а також вірші на російській, польській мовах, а також на латині. Від його літературних трудів був у захваті навіть О.С.Пушкін.

З 1747 році майбутній святитель очолив кафедру філософії та одночасно був префектом. З 1751 року він став ректором академії, професором богослов’я. Георгій Кониський вважався найкращим – після Феофана Прокоповича – професором академії в XVIII сторіччі. З 1752 року він був назначений архімандритом Києво-Братського монастиря.

В 1755 році святитель був рукопокладений в сан єпископа та переїхав у місто Могилів. З 1783 року Георгій Кониський стає білоруським православним архієпископом, членом Священного Синоду.

Тоді на території Білорусі, що входила до складу Речі Посполитої, залишалась лише одна православна єпархія з центром в Могиліві. В офіційних кругах Польсько-Литовської держави вирішувалось питання про знищення і цієї ледь уцілілої єпархії.

Радісна зустріч святителя Георгія з могилівською паствою не могла приховати від нього того жахливого занепаду Православної Церкви, що був викликаний багатьма роками гонінь. Святитель з перших же днів після прибуття до своєї єпархії писав чисельні доповіді в Сенат про оказуваний на православних тиск та відкриті гоніння зі сторони уніатів та католиків, про захвати ними православних церков.

Одночасно він піклувався і про розповсюдження православного вчення, для чого відкрив у 1757 році типографію при архієрейському домі та видав творіння Феофана Прокоповича – православний «Катехізис, або короткий навчальний посібник,  в трьох бесідах написаний». Цю книгу він безкоштовно розіслав по храмам єпархії. В цей самий період святителем Георгієм було засновано цілий ряд шкіл.

Постійно піклуючись про більш високий рівень освіти духовенства, могилівський святитель відкрив при Спаському монастирі Духовну семінарію. Для того, щоб більш успішно протистояти уніатству, преосвященний Георгій займався збором архівних документів у могилівських православних церквах.

Архієпископ Георгій багато піклувався про благоустрій своєї Молгилівської єпархії. В 1780 році було збудоване нове приміщення семінарії, викладацький склад котрої поповнився випускниками Київської академії. Георгій Кониський піклувався і про чистоту православного обряду, про що свідчить грамота, видана проти обливання водою при хрещенні. Ним була також складена грамота проти користолюбства священиків, написані статті проти безвір’я, розповсюджуваного французьким «просвітником» Вольтером.

Хворий та втомлений від щоденних турбот, 20 січня 1793 року архієпископ Георгій написав заповіт, а 13 лютого 1795 року відійшов до Господа.

Святителя Георгія Кониського було поховано в Могиліві, в Спасо-Преображенській церкві, неподалік архієрейського будинку.

Господь прославив його чесні мощі нетлінням. Крім того, під час нашестя французів у 1812 році загарбники відкрили раку з тілом святителя і самі засвідчили нетлінність його мощей.

Пам’ять владики Георгія почали чтити одразу ж після його кончини. В 1904 році в Могилівській єпархії було введено урочисте заупокійне поминання спочилого.

В 1993 році з рішення Синоду Білоруської Православної Церкви архієпископ Георгій був прославлений та примислений до Собору Білоруських святих.

30 листопада 2017 року Архієрейським Собором Руської Православної Церкви було прийняте рішення про загальноцерковне прославлення святителя Георгія.