❈☨ ПРАВОСЛАВНИЙ КАЛЕНДАР ☨❈

шанує пам’ять

преподобного Пафнутія, затворника Печерського

15 /28 лютого

Pafnutiy_ZatvornykПро життя преподобного Пафнутія до наших днів збереглося дуже мало відомостей. Повідомляється, що він все своє життя плакав про час розтавання душі з тілом, як оточать людину Ангели Божі та духи злоби, покажуть всі її справи – добрі та злі, нагадають їй про всі її бажання та думки, про все те, що вона забула і про те, що не вважала за гріх.

Преподобний Пафнутій затворник дозволив замурувати себе в келії, він добровільно повністю відрікся від миру та його насолод. За звичаєм Печерської Лаври, затворникам щоденно залишали на віконці  стакан води та проскуру. Це була денна норма їжі для тих, хто обирав для себе тяжкий подвиг затворництва. Якщо затворник не забирав хліб та воду, то це означало, що він відійшов до Господа.

Ім’я  преподобного Пафнутія затворника згадується в 8-й пісні канону преподобним отцям Києво-Печерським: «Згадуючи блаженство тих, хто плаче, Пафнутіє, завжди плакав, тепер же, наслідувавши місця радості, молися там, щоб і ми в чертоги, де немає плачу, вселилися».

Мощі преподобного Пафнутія спочивають в Феодосієвих (Дальніх) печерах поряд з мощами преподобних Мойсея Чудотворця, Іларіона Схимника та недалеко від печерного храму Благовіщеня Пресвятої Богородиці.