❈☨ ПРАВОСЛАВНИЙ КАЛЕНДАР ☨❈

Православна Церква вшановує

Козельщанський чудотворний образ Божої Матері

6  березня/21 лютого

Kozelschanska_ikona_Bozhoi_MateriКозельщанська ікона Божої Матері належить до числа ікон більш пізніх за часом прославлення (1881) і в той же час до числа найбільш шанованих. Ікона ця італійського походження і була привезена в Росію однією з придворних імператриці Єлизавети Петрівни (1741 – 1761). Власниця ікони вийшла заміж за писаря Запорізького війська Сіромаху. Так ікона потрапила на Україну. У XIX ст. вона належала роду Капністів і була їх сімейної святинею. Ікона знаходилася в селі Козельщині Полтавської губернії. На сирній седмиці 1880 р дочка В. І. Капніста Марія захворіла. Місцевий лікар визначив незначний вивих ноги, від неправильного ухилу в бік, і наклав гіпсову пов’язку. Через деякий час її повезли до харківського хірурга. Він також визначив вивих. Щоб зменшити біль ноги при ходьбі, був зроблений особливий черевик зі сталевими пружинами, що охоплює ногу вище коліна, і наказано приймати теплі ванни. Пройшов піст, але хвора не відчувала полегшення.

Після Великодня Марія відчула страшний біль і в іншій нозі, яка у неї скривилася, як і перша. Її батько знову звернувся до лікаря, який знайшов і в лівій нозі вивих, і надів на цю ногу сталеві пружини, порадивши негайно везти дівчинку на Кавказ для лікування мінеральними водами і гірським повітрям. Подорож на Кавказ і лікування заподіяли ще більші страждання. Сили дівчинки впали, вона втратила будь-яку чутливість в руках і ногах та не відчувала навіть уколів. При огляді, крім колишніх ушкоджень організму, були знайдені ще вивихи в плечових суглобах, в лівому стегні і крайня чутливість в хребетному стовпі по всій його довжині. Така сильна ступінь хвороби і невідомість її причини змусили повернутися додому. У жовтні місяці батько поїхав з хворою дочкою до Москви. Тут він звертався до найвідоміших лікарів, які заявили, що вони безсилі перед хворобою.

Батьки і хвора вже впадали у відчай, щодо порятунку. Але несподівано випала нагода звернутися до допомоги закордонного професора. Оскільки до його приїзду в Москву залишалося ще багато часу, хвора попросилася додому. Батько відпустив її в село, взявши з своєї дружини слово привезти хвору доньку до Москви, коли отримає повідомлення про приїзд професора. 21 лютого 1881 р. отримали телеграму, що професор їде в Москву. Така звістка стривожила хвору: чи не виявиться і він, як інші, безсилим?

Мати, вирішивши їхати на наступний день, вказуючи на сімейний образ Божої Матері, сказала доньці: “Маша, ми завтра їдемо в Москву, візьми образ Божої Матері, почисть Його ризу і міцніше помолись перед нашою Заступницею. Проси, хай допоможе нам благополучно здійснити шлях і вилікувати твою хворобу “. Хвора і сама, втративши надію на земних лікарів, всю надію поклала на Бога і довірила свою долю Небесній Заступниці. Ікона ця здавна була відома як чудотворна. За переказами, вона особливо допомагала дівчатам, вдавалися до неї з благанням влаштувати сімейне щастя. При цьому встановився звичай, щоб той, хто молиться чистив ризу на іконі, протираючи її ватою або рушником. Притиснувши до грудей святу ікону, хвора, за допомогою матері, протерла її і всю тяжкість хвороби, скорботу і відчай душі вилила перед ликом Божої Матері. І старанна, полум’яна молитва хворої дівчинки була почута. Вона відразу відчула силу в руках і ногах, і голосно закричала: “Мамо! Мамо! Я відчуваю ноги! Мамо, я відчуваю руки”. Вона зірвала металеві підпорки та бинти, і стала вільно ходити по кімнаті, продовжуючи тримати благоговійно в своїх руках образ Божої Матері. Негайно запрошений був парафіяльний священик і перед образом Божої Матері був звершений подячний молебень. Радісна подія зробилася скоро відомою в навколишніх селах. Мати поїхала в Москву із зціленою дочкою і взяла з собою святий образ Божої Матері. Слух про зцілення швидко поширився по Москві і народ став стікатися спочатку в номер готелю, а потім до церкви, куди перенесли ікону. Від ікони відбулося ще кілька зцілень. Коли сім’я повернулася додому в Козельщину, вся околиця вже знала про зцілення від Козельщанської ікони Божої Матері, що відбулися в Москві, і багато богомольців зібралися для поклоніння образу. Зберігати далі ікону в домі не було можливості, і, з дозволу Високопреосвященнішого Іоанна, архієпископа Полтавського, 23 квітня 1881 р ікона була перенесена в спеціально влаштовану тимчасову каплицю. Кожен день з раннього ранку не умовкали перед образом молебні і читання акафістів.

У 1882 році був побудований храм, а визначенням Священного Синоду від 1 березня 1885 року була заснована жіноча громада, 17 лютого 1891 року перетворена в жіночий монастир на честь Різдва Пресвятої Богородиці.

На даний час Козельщанська ікона Божої Матері знаходиться в Козельщанському Різдва Пресвятої Богородиці жіночому монастирі смт Козельщина Полтавської області (Кременчуцька єпархія). Козельщанській іконі Божої Матері складена Служба (на 21 лютого за ст.ст.) і акафіст.