❈☨ ПРАВОСЛАВНИЙ КАЛЕНДАР ☨❈

шанує пам’ять

преподобного Шіо Мгвімського

07 березня /22 лютого

Shio_MgvimskiyПреподобний Шіо (Симеон) Мгвімскій (від груз. Мгвіме – печера – Печерський) народився в Антіохії Сирській. Батьки його були християнами і виховували свого сина як єдиного спадкоємця. Юнак отримав гарну освіту, вивчив Святе Письмо. Любов до Слова Божого так глибоко проникла в серце молодого Шіо, що він постійно тримав його в розумі своєму і навіть завжди носив при собі Євангеліє, Послання апостола Павла і Псалтир. І вже в ранні роки був обдарований здатністю тлумачення Слова Божого.

Дізнавшись про святого подвижника Іоанна Зедазнійського, Шіо таємно покинув рідну домівку і попрямував до святого. Преподобний Іоанн повернув юнака батькам, передбачивши, що і вони стануть ченцями. Передбачення скоро виповнилося: Шіо переконав їх провести залишок їх життя в чернецтві, а сам, вживши на користь бідних і монастиря залишок їх майна, прийшов до преподобного Іоанна, котрий просіяв в ті часи в Антіохії, і, отримавши від нього постриг в чернецтво, став його учнем.

Через 20 років преподобний Шіо в числі 12 інших обраних учнів святого Іоанна відправився в Іверію (Грузію) для проповіді Слова Божого.

Послуживши цій справі поширення віри Христової, преподобний Шіо побажав жити відлюдником. І з благословення католікоса Євлалія і свого вчителя преподобний Шіо направив свій шлях на захід від Мцхета в непрохідні нетрі лісові. Тут, в пустелі, захищеній стрімкими і зовсім крутими стінами піщаної гори від погляду людського, Шіо оселився в тісній печері, їм самим висіченим у скелі, за розмірами ледь достатньою, щоб сховатися в ній. За суворий аскетичний подвиг Шіо удостоївся дивовижних видінь. У скелі відкрилось джерело, що напувало відлюдника водою, а їжу приносив святому голуб. Цей-то голуб, по волі Божій, що постановила не залишати під спудом благодатний світильник, і відкрив людям місце подвигу преподобного Шіо.

Дехто Євагрій – знатний царедворець, полюючи як завжди за річкою Курою, простежив за голубом, що ніс їжу самітнику, і знайшов святого, зануреного в молитву, з піднятими до неба руками. Він був так вражений зустріччю з відлюдником, що молитовно предстоїть в пустелі перед лицем Єдиного Бога, що, в захоплений цим, раптово усвідомив і в собі прагнення відректись від усього мирського і почав просити дивного подвижника взяти його під своє керівництво і працювати у печері, цілком віддавшись Богові.

З цих пір про Шіо стало відомо й іншим людям, які стали селитися біля нього, і таким чином зібралося до 25 добровільних пустинножителів. На обраному за одкровенням блаженному Шіо місці збудували вони церкву на честь Іоанна Хрестителя.

Чутка про святого подвижника поширювалася, і місце його відокремленого життя і подвигу стало перетворюватися в обитель. Коли цар Парсман VI відвідав колишнього свого царедворця Євагрія в пустелі, то з благоговінням поставився до подвижника Шіо і подарував йому землю під монастир, дівши також і значні кошти для побудови храмів. Головним з них був храм на честь Успіня Божої Матері; другий – на честь Різдва Іоанна Хрестителя, де згодом і спочивали останки преподобного Шіо. Всі храми були освячені Католикосом Макарієм. Таким чином, преподобний Шіо влаштував обитель, яка колись включала в себе безліч ченців і називалася, на ім’я засновника, Мгвімською (в 30 верстах від Тифлісу). Тут відвідав його колишній учитель його Іоанн Зедазнійський і, погостювавши три дні, мав відраду упевнитися в високому ступені духовної досконалості нових ченців.

Але прагнення до повного усамітнення переважало в душі Шіо. Він залишив засновану ним обитель, попрощався з братією, звернувся до них з повчальним словом, залишив їм 160 письмових настанов і, перервавши всяке повідомлення з миром, прирік себе на самітницьке життя в темній, глибокій печері. Їжу святому спускали туди по мотузці. Хто може осягнути і обчислювати невимовні подвиги цього Ангела в людському тілі!

Передбачивши, за одкровенням, час кончини і причастившись Святих Таїн, преподобний Шіо 9 травня скінчив своє земне житіє. Тіло великого затворника при напутньому співі присутніх ченців було поховано в заснованій ним обителі. Святі мощі його й донині служать огорожею обителі, яка одна з небагатьох вціліла посеред спустошень Грузії.