❈☨ ПРАВОСЛАВНИЙ КАЛЕНДАР ☨❈

шанує пам’ять

святителя Полікарпа, єпископа Смирнського

08 березня /23 лютого

sv_Polikarp_SmyrnskiyСвятитель Полікарп, єпископ Смирнський, народився близько 80 р, жив в Малій Азії, в м. Смирні. Рано залишившись сиротою, він був вихований, за вказівкою Ангела, благочестивою вдовою Каллістою. Після смерті названої матері Полікарп роздав свій маєток і став вести непорочне життя, допомагаючи хворим і немічним. Його дуже полюбив і наблизив до себе святий єпископ Смирнський Вукол (пам’ять 6 лютого). Він рукопоклав Полікарпа в диякона, доручивши йому проповідувати в храмі Слово Боже.

У той час був живий святий апостол Іоанн Богослов. Святий Полікарп був особливо близький до святого Іоанна Богослова, якого супроводжував в його апостольських подорожах. Святитель Вукол висвятив святого Полікарпа в пресвітера, а незадовго до смерті заповів поставити його єпископом на Смирнську кафедру. Коли відбувалося посвячення святого Полікарпа в єпископи, йому з’явився Господь Ісус Христос. Святитель Полікарп з апостольською ревністю керував своєю паствою. Користувався він великою любов’ю і серед священства. З великою теплотою ставився до нього святий Ігнатій Богоносець. Вирушаючи в Рим, де його чекала страта, він писав святому Полікарпу: “Як керманичам потрібні вітри або тим, хто терпить від бурі – пристань, так теперішньому часу потрібний ти для того, щоб досягти Бога”.

На Римський престол вступив імператор Марк Аврелій (161 – 180), на християн було розпочато одне із найжорстокіших гонінь. Язичники вимагали, щоб суддя шукав святого Полікарпа – “батька всіх християн”. В цей час святитель Полікарп за наполегливим проханням своєї пастви перебував в невеликому селищі недалеко від Смірни. Коли воїни прийшли за ним, святий Полікарп вийшов назустріч і велів їх нагодувати, а сам в цей час став молитися, готуючись до мученицького подвигу. Його страждання і смерть описані в “Посланні християн Смірнської Церкви до інших Церков” – одному з найдавніших пам’яток християнської писемності. Будучи приведеним на суд, святитель Полікарп твердо сповідав свою віру в Христа і був засуджений до спалення. Мучителі хотіли прибити його до стовпа, але він спокійно їм сказав, що не зійде з багаття, і його тільки зв’язали мотузкою. Полум’я оточило святого, але не торкнулося його, зімкнувшись в повітрі над його головою. Бачачи, що вогонь не шкодить йому, натовп язичників і іудеїв став вимагати, щоб святий був убитий мечем. Коли святителю Полікарпу завдали рану, з неї витекло так багато крові, що вона погасила полум’я. Тіло священномученика Полікарпа спалили. Смирнські християни з благоговінням зібрали його чесні останки, свято шануючи його пам’ять.

Збереглася розповідь про святого Полікарпа його учня, святого Іринея Ліонського, яку повідав Євсевій в “Церковній Історії” (V, 20): “Я був ще дуже молодий, коли бачив тебе в Малій Азії у Полікарпа, – звертається святий Іриней до свого друга Флорина – … Я міг би тепер вказати місце, де сидів блаженний Полікарп і розмовляв, – міг би зобразити його ходу, образ його життя, зовнішній вигляд, його бесіди до народу, його дружнє поводження з Іоанном, як він сам розповідав, і з іншими самовидцями Господа, – те, як він пригадував слово їх і переказував, що чув від них про Господа, Його вчення і чудеса … З милості Божої до мене, я і тоді ще уважно слухав Полікарпа і записував слова його не на дошці, але в глибині мого серця … Отже, можу засвідчити перед Богом, що якби цей блаженний і апостольський старець почув щось подібне твоїй хибній думці, то він негайно загородив би слух свій і висловив би обурення своє звичайною приказкою: “Боже Благий! До якого часу Ти допустив мене дожити”.

За життя святитель написав кілька Послань до пастви і листів до різних осіб. До нашого часу дійшло його Послання до Филипійців, яке, за повідомленням Блаженного Ієроніма, читалося в малоазійських церквах за Богослужінням. Воно було написано святителем у відповідь на прохання филипійців надіслати їм листи священномученика Ігнатія Богоносця, що збереглися у святителя Полікарпа.