11.03.2019 р., м. Кривий Ріг. Митрополит Єфрем звершив читання першої частини Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського.

Ponedilok_pershoi_sedmyci_Velykogo_postuВ понеділок першої седмиці Великого посту Митрополит Криворізький і Нікопольський Єфрем молився за ранковим богослужінням у нижньому храмі Всіх святих Спасо-Преображенського кафедрального собору міста Кривого Рогу. Духовенство собору і настоятелі криворізьких храмів на чолі зі своїм архіпастирем звершили утреню, часи, зображальні і вечірню.

Ввечері цього ж дня Митрополит Єфрем молився за Великим повечір’ям в кафедральному соборі Кривого Рогу. У співслужінні духовенства, правлячий Архієрей звершив читання першої частини Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського.

У практиці Православної Церкви покаянний канон Андрія Критського прочитується частинами на великому повечір’ї з понеділка до четверга першої седмиці Великого посту, і також на утрені четверга п’ятої седмиці, у день так званого «Маріїного стояння» — співається повністю.

Великий покаянний канон належить перу святого Андрія Критського (660-740) – візантійського ритора та гімнографа. Саме цей святий увів у візантійський церковний вжиток новий жанр – канон. Новий жанр виявився пов’язаним із дев’ятьма «біблійськими піснями». Кожна з пісень канону починається ірмосом, котрий є «зв’язкою» між тематикою біблійної пісні та змістом канону. Ірмос задає метрику та мелодію для тропарів канону, котрі, власне, розкривають зміст. Тропарі канону виконуються почергово з віршами біблійних пісень: друга пісня, як найбільш «скорботна», виконується тільки в період Великого посту. Свт. Андрій був автором і зовсім коротких канонів – лише з трьох пісень, так званих «трипіснців», що були покладені в основу великопісної богослужбової збірки – Тріодь Пісна.

У наступні дні першої седмиці Великого посту владика Єфрем за ранковими богослужіннями буде молитися у Спасо-Преображенському кафедральному соборі Кривого Рогу, а читання наступних трьох частин Великого канону Андрія Критського звершить відповідно: у вівторок – в Свято-Покровському жіночому монастирі, у середу – в чоловічому монастирі священномученика Володимира, у четвер – в храмі святителя Миколая, що по вулиці Свято-Миколаївській м. Кривого Рогу.

Дивитися галерею