15.03.2019 р., м. Кривий Ріг. Митрополит Єфрем звершив Літургію Передосвячених Дарів в кафедральному соборі міста..

Liturgiya_Peredosviachenyh_dariv001У п’ятницю першої седмиці Великого посту, в день молитовної пам’яті святителя Арсенія, єпископа Тверського (1409), Митрополит Криворізький і Нікопольський Єфрем молився за соборним великопісним богослужінням у нижньому храмі Всіх святих Спасо-Преображенського кафедрального собору міста Кривого Рогу.

Собором духовенства кафедрального собору та храмів міста на чолі з правлячим Архієреєм були відслужені великопісні часи, зображальні і вечірня, після чого була звершена Літургія Передосвячених Дарів.

За богослужінням були виголошені особливі прохання про припинення кровопролиття на українській землі та за єдність святого Православ’я, після чого Криворізький архіпастир підніс молитву про відновлення миру в Україні.

Після закінчення богослужіння Митрополит Єфрем, у співслужінні духовенства, звершив молебний канон святому великомученику Феодору Тирону та благословив коливо.

Після відпусту правлячий архієрей звернувся до присутніх зі словом проповіді, після чого надав усім богомольцям своє Архіпастирське благословіння.

* * *

Традиція освячення і роздачі колива віруючим в першу п’ятницю Великого посту пов’язана з історією гоніння на християн за часів імператора Юліана Відступника.

Тоді імператор розпорядився окропити ідоложертовною кров’ю всю без винятку їжу, що продавалася на ринках Константинополя. Це означало, що люто ненависні Юліаном християни повинні були просто померти від голоду, оскільки, як розумів імператор, вживати їжу, скроплену принесеною в жертву язичницьким богам кров’ю, християни не стануть.

За церковним переданням, в цей момент константинопольському архієпископу Євдоксію явився святий великомученик Феодор Тирон і сповістив його про те, що наказ нечестивого імператора не встиг поширитися на домашні припаси християн – пшеницю і мед. Святий Феодор Тирон повелів архієрею, щоб християни змішали пшеницю з медом і куштували їх у славу Божу, щоб не померти від голоду і в той же час не зрадити християнську віру споживанням ідоложертовної їжі.

Тому цього дня коливо за традицією роздається прихожанам в підтримку тілесних сил, адже перша седмиця Великого посту – найсуворіша в плані куштування їжі.

Дивитись галерею