01.12.2019 р., м. Кривий Ріг. Митрополит Єфрем звершив всенічне бдіння напередодні дня пам’яті священномученика Порфирія, єпископа Криворізького (+1937).

Porfyriya_Kryvorizkogo003Увечері недільного дня, напередодні дня пам’яті священномученика Порфирія, єпископа Криворізького (1937), в Спасо-Преображенському кафедральному соборі міста Кривого Рогу Митрополит Криворізький і Нікопольський Єфрем у співслужінні сонма духовенства м. Кривого Рогу, звершив всенічне бдіння.

За богослужінням правлячий Архієрей освятив на літіі хліби, пшеницю, вино і єлей, а також помазав богомольців освяченим єлеєм.

По завершенні богослужіння владика Єфрем привітав парафіян з наступаючим святом, після чого всі присутні, на чолі з Архіпастирем, прослідували хресною ходою до пам’ятника священномученикам Онуфрію і Порфирію, єпископам Криворізьким, де Вископреосвященніший владика затеплив лампаду та надав всім присутнім своє святительське благословіння.

***

Pofiriy_GulevichSv_Porfiriy_GulevichПолікарп Васильович Гулевич, майбутній єпископ Порфирій, 25 червня 1928 року був хіротонізований на єпископа Криворізького, вікарія Дніпропетровської єпархії, і почав нести свій святительський подвиг на землях Криворіжжя. З перших днів свого архієрейського служіння Владика здобув повагу і любов духовенства і мирян, ввірених його святительському окормленню. Він здійснював часті богослужіння, на яких незмінно виголошував проповіді, активно відвідував парафії єпархії. Служіння священномученика Порфирія на Криворізькій землі тривало всього два роки, проте залишило глибокий молитовний слід в серцях віруючих.

18 вересня 1930 року єпископ Порфирій був призначений вікарієм Одеської єпархії з переведенням на Кіровоградську кафедру. Сповідник віри Христової став ревним викривачем обновленського розколу, проповідником церковної єдності, а також добрим прикладом слідування Христу і Його заповідям. З 1931 по 1936 роки владика Порфирій служив на Кримській кафедрі, де 9 жовтня 1936 року був заарештований і 4 місяці по тому відправлений в адміністративне заслання в Казахстан. Перебуваючи на засланні, єпископ Порфирій постановою трійки УНКВС був засуджений до смертної кари і 2 грудня 1937 року розстріляний.

У серпні 2000 року на Ювілейному Архієрейському Соборі РПЦ владика Порфирій був зарахований до лику святих новомучеників і сповідників Російських. Прославлений священномученик Порфирій у лику собору Кримських святих, оскільки останнім місцем його святительського служіння стала Сімферопольська кафедра. В кінці 2013 року було виявлено поховання священномученика Порфирія в братській могилі на полігоні НКВС «Жаналик», в 40 км від Алма-Ати, поблизу храму на честь святого праведного Іоанна Кронштадтського, селища Жетиген. Всього в братських могилах на колишньому полігоні НКВС покояться тіла майже 4,5 тисяч жертв терору.

У Криворізькій єпархії святий єпископ Порфирій (Гулевич) поряд зі святим архієпископом Онуфрієм (Гагалюком) шануються як перші єпископи Криворізькі. На честь святих священномучеників в липні 2013 року у Кривому Розі був встановлений пам’ятник на присоборній площі перед Спасо-Преображенським кафедральним собором. Також в честь священномученика Порфирія в кафедральному соборі влаштовано правий боковий вівтар. Крім того, Священний Синод Української Православної Церкви на своєму засіданні від 19 квітня 2016 року (Журнал № 18) ухвалив встановити щорічно 13 вересня (31 серпня по старому стилю) день святкування Собору новомучеників та сповідників Єкатеринославських, у числі яких є і святий священномученик Порфирій (+02.12.1937).