7 січня

rizdvo

РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ МИТРОПОЛИТА КРИВОРІЗЬКОГО І НІКОПОЛЬСЬКОГО ЄФРЕМА.

Возлюблені о Господі отці, брати та сестри!

«Істинно явилася нам благодать Христова і осіяло нас світло благочестя; істинно засяяло у нас Сонце правди і просвітило кінці всесвіту. Явився Владика з Небес і всю землю, як захотів, перетворив на небо», – говорить про таїнство Різдва Христового Іоанн Златоуст.

Із втіленням Сина Божого в світі почалося нове благодатне життя та рятівне відродження занепалої людини, якій Бог до цього часу не являв любові Своєї в такій безмежності, як втілення Свого Єдинородного Сина.

Втілившись, Єдинородний Син Божий підніс людське єство із безодні його падіння на найвищий щабель слави, звістив світові милість Божу, усім земнородним відкрив вхід до Отця Небесного. Наша земля, яка колись потрапила під прокляття (Бут. 3,  17), через вбогу Віфлеємську печеру стала Престолом Божим, бо Начальник світу – Син Божий, Який ліг в убогих яслах, приніс кінець безвідрадному уділу людини на землі. Він узяв на Себе гріхи світу, примирив людину із Богом, усі народи з’єднав в одну родину, і, збираючи усіх в Боже царство любові, зробив усіх земнородних Своїми братами – дітьми Отця Свого Небесного. Через це незбагненне таїнство земля поєдналася з небом в єдине Боже царство, і над землею з уст ангелів небесних прозвучав гімн найбільшого примирення: «Слава в вишніх Богу, і на землі мир, в людях благовоління!» (Лк. 2, 14)

Ликуючи в ці таємничі дні, Свята Церква Христова співає: «Розпростерла земля свої плечі і приймає Творця, Який приймає славу від Ангелів, від небес – зірку, від пастирів – хвалу, від волхвів – дари, і від усього світу – пізнання» (Тропар 3 пісні канону на повечір’ї 24 грудня).

Дивна радість, яка наповнює серця віруючих благодатним захопленням в ці дні, виходить із надзвичайного блага – Богопізнання і примирення з Ним, а джерелом цього найсвятішого акту є безмежна любов Божа до людини, любов, яка в Лиці Сина Божого звільнила нас, земнородних, від законної клятви та повернула нашій совісті внутрішній мир та благодатну потребу мирного життя з нашими ближніми: своїм божественним подихом вона відродила в нас жагу свідомого виконання заповідей Божих для нашого ж духовного вдосконалення у вічній правді Божій. Через прихід у світ Сина Божого ми пізнали, що любов Божа обдаровує нас усяким благом, а виконання заповідей Божих наближає нас до Нього і все більше уподібнює нас нашому Першообразу.

У цьому незбагненному союзі Бога та людини і полягає велич та торжество нашої віри – найбільшого дарунка Божого, яким обдарував Господь Своїх людей. Як же не радіти та не веселитись! Адже ми – діти Отця нашого Небесного, ми – образ і подоба вічної слави Його.

Але, улюблені, радість від Різдва Христового досягне своєї моральної краси і величі, якщо віра наша буде освячена справами істинного благочестя, якщо у нас буде серце смиренне, милостиве та чисте, віддане волі Божій.

Святий Климент Римський говорить: «Будучи уділом Святого, будемо робити все, що належить до святості, тікаючи від лихослів’я, нечистих та інших зв’язків, пияцтва та пристрасті до нововведень, низької похоті та мерзотної гордості. Вдягнемось у однодумність, виправдовуючи себе справами, а не словами». (Кор. гл. 3).

В світі вчення святих мужів – перших будівничих Церкви Христової, які прийняли у свої пастирські руки чистоту Христового вчення, ще не затьмареного ніякими розділеннями, – не варто забувати, що в наші дні чимало плевел, що всякими хитрощами роздирає хітон Христовий: слабих у вірі спокушаючи до протирічь, а гордих до злих суперечок зі спадкоємним пастирством Церкви, заснованим Духом Святим через святих апостолів. Про таких святий Ігнатій Богоносець говорить: «Віддаляйтеся від злого куколю, якого не вирощує Ісус Христос, бо він не насадження Отця, бо хто є Божі та Ісус Христові, ті з єпископом, а ті, хто слідує за тими, хто вводить до розколу, ті не наслідують Царства Божого». (1 Філадельфійцям, гл. 3). Цей скарб святої Православної Церкви, успадкований нею від апостолів і святих отців, належить нам з вами свято оберігати та примножувати своїм посильним подвигом для блага святої Православної Церкви, яка веде вірних до Царства Божого. Зберігаючи єдність віри, примножуйте ваш подвиг у збереженні нерушимого миру на землі – благодатної основи усіх доброчинностей.

Возлюблені отці, брати і сестри! У прийдешньому Новолітті досягайте християнських чеснот, свої серця робіть домом Божим, посудиною Його благодаті. Відкинувши розколи, розділення і усяке уявне благочестя, під проводом своїх пастирів, йдіть шляхом братерства та єдності, віри і любові – крізь священні двері Церкви святої, – шляхом, яким закликає нас іти Божественне Немовля Христос.

На цьому рятівному шляху прикликаю на вас усіх благословення Сина Божого, прине́сене світові у святу віфлеємську ніч.

Амінь.

ЄФРЕМ, БОЖОЮ МИЛІСТЮ