06.03.2020 р., м. Кривий Ріг. Митрополит Єфрем звершив Літургію Передосвячених Дарів в кафедральному соборі міста.

Liturgiya_Peredosvyachenyh_Dariv006У п’ятницю першої седмиці Великого посту, в день пам’яті святого мученика Маврикія та з ним постраждалих 70-ти воїнів, Митрополит Криворізький і Нікопольський Єфрем молився за соборним великопісним богослужінням в Спасо-Преображенському кафедральному соборі міста Кривого Рогу.

Собором духовенства кафедрального собору та храмів міста на чолі з правлячим Архієреєм були відслужені великопісні часи, зображальні і вечірня, після чого була звершена Літургія Передосвячених Дарів.

В цей день за богослужінням Його Високопреосвященству співслужили настоятель храму Різдва Христового м. Кривий Ріг протоієрей Валерій Лук’янов, настоятель храму святої великомучениці Татіани м. Кривий Ріг протоієрей Антоній Бондар, клірики Спасо-Преображенського кафедрального собору м. Кривий Ріг протоієрей Олександр Горовенко, протоієрей Дмитро Телятников, протоієрей Євген Кльосов, ієрей Артемій Назарук, настоятель храму святих Царственних страстотерпців протоієрей Олександр Кузнєцов, настоятель храму Трьох Святителів м. Кривий Ріг протоієрей Василій Сніжко, настоятель храму Благовіщення Пресвятої Богородиці м. Кривий Ріг протоієрей Іван Барило, настоятель храму Почаївської ікони Божої Матері м. Кривий Ріг протоієрей Георгій Богомол, настоятель храму Воздвиження Хреста Господнього м. Кривий Ріг протоієрей Владислав Мокрушин, настоятель храму святого великомученика Димитрія Солунського м. Кривий Ріг ієрей Миколай Беденко, настоятель храму святителя Феодосія Чернігівського смт. Христофорівка Криворізького району ієрей Сергій Бєлов, настоятель храму святої мучениці Юлії с. Новоюліївка Софіївського району ієрей Димитрій Сенетович, настоятель храму ікони Божої Матері іменованої “Живоносне Джерело” ієрей Олег Руденко, настоятель храму преподобного Серафима Саровського м. Кривий Ріг ієрей Віталій Русанов та настоятель храму Святителя Миколая м. Кривий Ріг (сел. Вечірній Кут) ієромонах Іосиф (Бурдієнко).

Liturgiya_Peredosvyachenyh_Dariv015На сугубій єктенії були виголошені особливі прохання про припинення кровопролиття на українській землі та за єдність Святого Православ’я, після чого криворізький Архіпастир підніс уклінну молитву про відновлення миру в Україні.

Після закінчення богослужіння Митрополит Єфрем, у співслужінні духовенства, звершив читання молебного канону святому великомученику Феодору Тирону та благословив коливо.

Після відпусту правлячий Архієрей звернувся до присутніх зі словом проповіді, після чого надав усім богомольцям своє Архіпастирське благословіння.

* * *

Традиція освячення і роздачі колива віруючим в першу п’ятницю Великого посту пов’язана з історією гоніння на християн за часів імператора Юліана Відступника.

Тоді імператор розпорядився окропити ідоложертовною кров’ю всю без винятку їжу, що продавалася на ринках Константинополя. Це означало, що люто ненависні Юліаном християни повинні були просто померти від голоду, оскільки, як розумів імператор, вживати їжу, скроплену принесеною в жертву язичницьким богам кров’ю, християни не стануть.

За церковним переданням, в цей момент константинопольському архієпископу Євдоксію явився святий великомученик Феодор Тирон і сповістив його про те, що наказ нечестивого імператора не встиг поширитися на домашні припаси християн – пшеницю і мед. Святий Феодор Тирон повелів архієрею, щоб християни змішали пшеницю з медом і куштували їх у славу Божу, щоб не померти від голоду і в той же час не зрадити християнську віру споживанням ідоложертовної їжі.

Тому цього дня коливо за традицією роздається прихожанам в підтримку тілесних сил, адже перша седмиця Великого посту – найсуворіша в плані куштування їжі.