До уваги настоятелів усіх храмів Криворізької єпархії, отця-намісника та ігумені!

З благословення Митрополита Криворізького і Нікопольського Єфрема, Канцелярія Криворізької єпархії повідомляє, що, на виконання рішення Священного Синоду Української Православної Церкви, до закінчення періоду карантину, у всіх храмах та монастирях єпархії за богослужінням необхідно підносити затверджений текст прохань та молитви про позбавлення людей від смертоносної інфекції. Також, доцільним вважається завершувати Літургію молебнями з окропленням святою водою та церковним дзвоном.

Прошения на сугубой ектении

Милостивно призри, Господи, на недуги и болезни людей Твоих, и умилосердися, мы бо в покаянии Тебе исповедающеся зовем, скоро услыши нас и помилуй.

Еще молимся, о еже прияти Богу покаяние нас, грешных рабов Своих, и очистити нас от грехов наших, и беззакония наша отъяти от нас; рцем вси: Господи, услыши и милостивно помилуй.

Еще молимся Тебе , Господу Богу нашему, о еже явити нам милости Своя великия и уставити болезненное поветрие сие , недугующих же исцелити и здравие подати; молим Ти ся, услыши и помилуй.

Молитва во время губительного поветрия
и смертоносныя заразы

Боже Великий и Вышний, Благоутробный и Человеколюбивый Владыко, услыши нас недостойных рабов Твоих, во множестве милости Твоея и низпосли нам помощь Твою во время нашествия болезни губительныя на род человеческий, Твоею Кровию искупленный.

Вемы Господи, яко согрешихом пред Лицем Твоим и грехом нашим несть числа. Но умилосердися и отврати от нас гнев Твой праведный на ны движимый. Не прогневайся на ны зело, Ты бо рекл еси, яко радость бывает на небеси о едином грешнице кающемся. Приими ныне и наше покаяние, слезы и смиренныя молитвы возносимыя из глубины сердец наших пред святым олтарем Твоим.

Отче щедрот, Боже всякого утешения, укрепи ны молитвами Преблагословенныя Владычицы нашея Богородицы, силою Честнаго и Животворящего Креста, святаго великомученика и целителя Пантелеимона, святителя Луки, исповедника Крымскаго, святых врачей и целителей наших: Агапита, Дамиана, Ипатия Печерских и Всех святых земли нашея и прекрати болезненное поветрие и отжени от нас всякую болезнь и немощь, да избавльшеся от всякия напасти Рукою Твоею крепкою, поработаем Ти со всяким благодарением. Да яко и ныне причащающеся Твоего неизглаголаннаго Человеколюбия, поем и славим Тя, Творящаго великая и чудная, славная же и изрядная.

Яко Ты еси Источник исцелений, Боже наш, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну, и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.