17.03.2021 р., м. Кривий Ріг. Митрополит Єфрем звершив читання Великого покаянного канону у Криворізькій чоловічій обителі.

cholovihij_monasturDSC_0534_007Ввечері середи першої седмиці Великого посту, Митрополит Криворізький і Нікопольський Єфрем відвідав Свято-Володимирський чоловічий монастир м. Кривого Рогу, де традиційно звершив Велике повечір’я з читанням третьої частини Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського у храмі святого священномученика Володимира, митрополита Київського і Галицького.

За богослужінням молилися намісник монастиря архімандрит Володимир (Нероба),  братія чоловічого монастиря  та чисельні парафіяни. Після Великого повечір’я владика Єфрем дав батьківське повчання наміснику та насельникам обителі про належне і спасенне проходження теренів Великого посту.

Великий покаянний канон належить перу святителя Андрія Критського (660-740) – візантійського ритора і гімнографа. Саме цей святий увів в візантійський церковний ужиток новий жанр – канон, який витіснив поступово популярний раніше кондак. Новий жанр виявився пов’язаний з дев’ятьма «біблійними піснями».

Кожна з пісень канону починається ірмосом, що представляє собою «зв’язку» між тематикою біблійної пісні та змістом канону. Ірмос задає метрику і мелодію для тропарів канону, які, власне, розкривають зміст. Тропарі канону виконуються поперемінно з віршами біблійних пісень. Найчастіше використовується неповне число біблійних пісень: друга пісня, як найбільш «скорботна», виконується тільки в період Великого посту.

Великий покаянний канон – найбільш відомий шедевр святителя Андрія. Крім того, перу святого належать канони на головні церковні свята – Різдво Христове, Богоявлення, Стрітення, Благовіщення, Вербну Неділю, Великдень, Преображення, Різдво Богородиці, Зачаття святої Анни, Різдво Іоанна Предтечі, Усікновення глави Іоанна Предтечі та інші; ці канони друкуються в сучасній богослужбовій Мінеї.