ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Христос Воскресе!

Возлюблені у Господі отці, брати і сестри!

Волею люблячого нас Господа ми знову сподобились зустрічати світлозарний день Воскресіння Христового – святу Пасху, яка наповнює наші серця веселістю і невимовною втіхою, не тому тільки, що завершилася добра праця корисного для душі посту, але і тому, що на всі віки, за всі роди земні прийнята Богом Отцем жертва спокути, в ім’я якої при щирому розкаянні прощаються та загладжуються і наші гріхи, і гріхи всього світу, бо, як свідчить святий апостол Павло: «Христос один раз був у жертву принесений… жертвоприношенням одним вдосконалив Він тих, хто освячується» (Євр. 9, 28; 10, 14).

Свята Церква в дні спомину Страждань Господніх молитовно сприяла тому, щоб ми духовно побачили Хресний подвиг нашого Спасителя, Який «видав за нас Самого Себе, як дар і жертву Богові на приємні пахощі» (Еф. 5, 2). З яким би благоговінням не усвідомлювали ми велич спокутного подвигу Христового, нам ніколи не осягнути незмірної любові Божої, щедротами якої Господь зійшов до Хресної смерті. Святий апостол Павло говорить: «Бог доводить Свою любов до нас тим, що Христос умер за нас, коли ми були ще грішниками» (Рим. 5, 8). І як же нам осягнути жертовне смирення та добровільне приниження Господа?

Спаситель світу – Сяйво Отця, принижений і зневажений, увінчаний терновим вінцем, прибитий до Хреста. Ні співчуття, ні жалості, лише гріхи всього людства від створення світу безмірною вагою пригнічують Його груди, що горять вогнем страждань серед злобного безжального натовпу. І в ці найтяжчі хвилини Син Божий, пересилюючи біль тілесний і біль душевний, як жертва, на хресті розпростерта могутністю Своєї Божественної любові, покриває всі людські беззаконня і як захисник Божественної правди молить Отця Свого Небесного помилувати рід людський: «Отче, відпусти їм, бо не знають, що чинять вони» (Лк. 23, 34). А в ці священні хвилини Свята Кров з Його Божественного серця жертовно струменить на землю й омиває її від усіх беззаконь і тим самим освячує її у храм Божий для вічної священнодії під небесами за рід людський.

Звершилося! Світ врятований, світ виправданий і освячений! І вже немає такої сили, яка б змогла нас відлучили від любові Христової – любові нашого Визволителя, лишити спадку Божого тих, хто у Христа хрестився, у Христа і правду Його вдягнувся, чиї серця стали храмом і святилищем любові Христової.

Ось чому в цю світлу ніч – ніч дня невечірнього, наше віруюче серце хоче тісніше і ближче поєднатися з Воскреслим Господом і, подібно до святих жон-мироносиць та святих апостолів, наблизитися до Нього, торкнутися Його і всією щирістю наших сердець засвідчити нашу віру і любов до Нього: «Ти все відаєш, Господи, відаєш Ти, що люблю Тебе!» (Ів. 21, 17).

Невимовно відрадно усвідомлювати, мої улюблені, що все, що ми маємо святого, дорогого, радісного для своєї віруючої душі – все дароване нам Воскреслим Христом; що наша пасхальна радість зливається з радістю сили силенної віруючих в усіх кінцях землі, які духовно веселяться і насолоджуються за пасхальною трапезою возлюбившого нас Христа Життєдавця, «Його ж, вірні, за утвердження надії маючи, радіймо». Радіймо, бо «Воскрес Христос, і пали демони! Воскрес Христос, і радіють Ангели! Воскрес Христос, і немає жодного мертвого у гробі! Христос, що воскрес із мертвих, став початком померлих».

В цьому благодатному визволенні і освяченні у синів Божих ми, возлюблені, вічні боржники перед Господом, наслідувати Якого в Його служінні спасінню світу – наш священний обов’язок. Святий Іоанн Златоуст говорить: «Ти наслідуєш Господа Ісуса Христа, Який претерпів, роблячи людям добро… Прийшовши на землю для того, щоб врятувати людей, Він зустрів наклепи, обмови і тяжку криваву смерть». Перед лицем цієї жертовної Божественної любові не осмілимось вважати за велику справу зроблене комусь добро або ту чи іншу перенесену скорботу чи невдячність людей злої волі за наше служіння ближнім. Будемо особливо терплячими та мужніми в подвигу відвернення загрози справі миру, яка знову нависла над нашою землею – благословенною Україною. До такого щоденного подвигу кличе нас свята Церква, кличе нас правда Божа і все людство, яке жадає миру. І ми, православні, разом із усім нашим миролюбним народом, віддамо свої сили на святе діло збереження миру і братства на землі, рівно як і посильної праці для блага нашої священної Вітчизни.

Возлюблені! Свято святого Великодня у своїй благодатній повноті перевищує усяку людську радість, бо в Лику свого Винуватця Христа, Переможця смерті, воно переходить у небесний бенкет – священнодійство вірних зі своїм Господом перед Отцем Небесним, Якому дороге кожне чадо, яке живе на землі і викуплене пречистою Кров’ю Його Єдинорідного Сина.

Нехай свята Пасха – «Жертва жива», для кожного з нас буде переходом від юдолі скорбот і смерті в Єрусалим горньої слави, де у вічному житті з Воскреслим Христом вірні будуть славословити Його славну перемогу словами блаженного Августина: «Тобі хвала, Тобі слава, Джерело милосердя!»

Готуйтеся, прикрашайтеся і в подвигу віри не слабшайте, возлюблені, нехай наповниться наше земне життя гарячою любов’ю до Господа і добрими ділами, щоб неганебно ввійти у небесну оселю, святкувати з усіма святими «Пасху Божу – спасительну». І радіючи вічно звіщати: воістину Христос воскрес!

Амінь!

ЄФРЕМ, БОЖОЮ МИЛІСТЮ