29.01.2010р. Кривий Ріг. Курсанти Криворізького факультету Внутрішніх справ вшанували пам’ять героїв Крут.

art.jpgІсторичні дати – не тільки пам’ять про минуле, це також ключ до того, щоб в майбутньому уникнути помилок.
  З благословення Високопреосвященнішого Єфрема, архієпископа Криворізького і Нікопольського, в храмі святого Івана Воїна м. Кривий Ріг при Криворізькому Факультеті  Дніпропетровського Державного Університету Внутрішніх Справ, ієреєм Валентином Очковським була відслужена панахида по юнакам – студентам, які загинули в ім’я Батьківщини. Вшанувати пам’ять загиблих прийшли – керівник Криворізького Факультету Внутрішніх Справ – Азовський О. М., особовий склад, викладачі та слухачі Центру перепідготовки кадрів Управління Внутрішніх Справ м. Кривий Ріг. Отець-настоятель зазначив: “Крути – залізнична станція між Бахмачем і Ніжином, біля якої 29 січня 1918 року відбувся бій сотні Першої військової школи ім. Б. Хмельницького та сотні Помічного Студентського Куреня проти наступаючих на Київ більшовицьких військ під командуванням П. Єгорова. У кінці грудня 1917 р. уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти УНР. У січні 1918 з декількох напрямків  до Києва рвалися три більшовицькі армійські групи під загальним командуванням М. Муравйова. На захист столиці на українсько-більшовицький фронт в район Бахмача виїхав Помічний Студентський курінь на чолі з сотником Омельченком, сформований з студентів-добровольців Українського Народного Університету та Київського Університету імені святого Володимира, учнів старших класів Кирило-Мефодіївської гімназії. 28 січня бійці Студентського Куреня, учні Військової школи і невеликий відділ Вільного Козацтва (всього біля 300 осіб) зайнявши оборону обабіч залізничного полотна поблизу станції Крути (у напрямі до станції Пліски). Вранці 29 січня 1918 року більшовицькі війська (6 тис. осіб),  розпочали наступ. Протягом 5 годин український Курень стримував атаки ворога. Не бажаючи здаватись в полон ворогові, бійці Студентського Куреня пішли в багнетну атаку і були майже всі знищені. 27 студентів і гімназистів (серед них – Божко-Божинський, М. Лизогуб, О. Попович, В. Шульгин, П. Кольченко, М. Ганкевич, Тарнавський, Соколовський та ін.) були захоплені в полон. Перед стратою гімназист Пипський почав співати гімн “Ще не вмерла Україна”, який підхопили всі засуджені на смерть. Після звільнення території України від більшовиків, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року в Києві відбувся урочистий похорон 28-ми полеглих у бою під Крутами. Українські юнаки власною кров’ю вписали героїчну сторінку в історію свого народу”.