РІЗДВЯНЕ ПОСЛАННЯ АРХІЄПИСКОПА КРИВОРІЗЬКОГО ТА НІКОПОЛЬСЬКОГО ЄФРЕМА (2015 р.)

Різдво Христове

«Христос народжується, прославляйте!
Христос – з небес, зустрічайте!»

Возлюблені о Господі отці, брати і сестри! Цим священним піснеспівом свята Церква знову звертає наш духовний зір до надзвичайної появи у світі Сина Божого і закликає своїх духовних чад благоговійно зустріти це «велике і преславне чудо» — Різдво Христове.

У втіленні Сина Божого Господь відкривається світові в усій Своїй повноті, щоб в пізнанні Бога людина приєдналася до торжества вічного життя. В цьому великому призначенні Господь постійно спонукає людей до духовного вдосконалення в добрі, правді та любові, і подвигом Свого земного життя дає нам взірець цих християнських доброчинностей.

Своїм втіленням Господь розкрив перед нами зміст і ціль нашого буття, що земне життя людини – шлях до буття вічного; що людина — не випадкове явище природи, а вічне насліддя Боже: «Так бо Бог полюбив світ, що дав Сина Свого Однонародженого, щоб кожен, хто вірує в Нього, не загинув, але мав життя вічне» (Ів. 3,16).

Возлюблені! Якщо ми у нашому житті інколи по-особливому переживаємо зовсім малозначущі та швидкоплинні моменти, то з якою ж зворушливою увагою належить нам зустрічати Різдво Христове, в якому криється питання — чи бути людині наслідником вічного життя, чи обмежитись могильним пагорбом, якщо такий ще буде отриманий?

У чому ж має полягати наша увага до цього великого таїнства?

Перш за все — у чистій і нелицемірній любові та правді, дарованих світові Різдвом Христовим, які сприяють нам облагороджувати усе, що нас оточує, миром Божим для блага всіх людей, як про це співали ангели у Різдвяну ніч: «Слава Богу на висоті, і на землі мир, у людях добра воля!» (Лк. 2, 14).

Разом зі святими ангелами людина покликана до співучасті з Богом в улаштуванні Царства Божого на землі, і має досягнути через свої справи вічного спілкування з Богом. Таке служіння Богові полягає не в красномовних повчаннях про мир, любов і правду. Цей дар Божий необхідно придбати у своєму серці, і особливо нам, пастирям церковним, що ведуть людей до правди Божої, щоб Церква Христова, яка об’єднує людей у любові Христовій, через наші немочі та людські пристрасті не стала мимовільною сівачкою розбрату, ворожнечі та розколів, що непричетні до Божої волі, бо «бо Бог не є Богом безладу, але миру» (1 Кор. 14, 33), — вчить нас святий апостол Павел.

В цих священних турботах Українська Православна Церква безперестанку закликає своїх чад до «святої розсудливості» — не у ворожнечі та розбраті, що ніколи не приносять користі Церкві Христовій, а в щирому благоговінні та синівській любові приносити Богові та Отцю всіх людей, «Твоя від Твоїх», яких Він обіймає Своєю Божественною любов’ю, адже «Бог є любов» (1 Ів. 4, 16), навіть якщо ми, немічні, і не маємо ще повноти любові до ближнього. За словом євангельським, для справжнього християнина немає іншого шляху, який приводить до Бога, крім шляху миру і любові.

Святкуючи і радіючи такій милості до нас від Всемилостивого Творця і Владики, возлюблені отці та брати, вірні чада Української Православної Церкви, з глибини серця вітаю вас з великим святом Різдва Господа та Бога і Спаса нашого Ісуса Христа! Очистимо наші сердечні почуття, і, схилившись перед яслами з Богонемовлям, Яке принесло нам вічний мир, станемо щирими служителями миру, цього дорогоцінного блага! Хай заспокоїться у ньому наша земля! Нашим даром Народженому хай буде повна відданість Його Пресвятій волі, що виявляється у діяльному виконанні в нашому повсякденному житті євангельських заповідей любові. А Його свята воля полягає в тому, щоб наші брати не помирали передчасно в жорстоких битвах, щоб не мучилися через бідність, щоб всі люди жили в умовах, достойних великого звання людини, образ якої накреслений для нас у Віфлеємі Народженим Господом нашим Ісусом Христом.

Мої улюблені! Працюйте заради всіх, хто носить ім’я Його, «щоб були досконалі в одно» (Ів. 17, 23), «пильнуючи зберігати єдність духа в союзі миру» (Еф. 4, 3).

В цю святу ніч прикликаю благословення Новонародженого Богонемовляти на вас і на ваші труди до творення всякої справедливості, миру та блага усього людства. В Новолітті благості Господньої тихе сяйво убогої Віфлеємської печери миром і радістю нехай осіяє ваші душі, наповнюючи вас немеркнучою надією вічного спасіння, бо «нас ради народився Отроча младо Предвічний Бог!» Христос народжується, прославляйте Його!

Амінь.

ЄФРЕМ, БОЖОЮ МИЛІСТЮ